Većina ljudi mijenja svoje dizalice topline zbog visokih troškova grijanja. Pokušajte napraviti analizu troškova barem za posljednju godinu kratkim opisom unatrag, tako da neobično blaga – ili hladna – zima Vam ne može dati pravu sliku stanja.
Bojleri i spremnici za naftu zauzimaju prostor. Dizalica topline zauzima manje od pola kvadratnog metra, oslobađajući koristan prostor.
Zračno zagrijavanje ne zahtijeva niti bušenje niti polaganje cijevi, što ga čini izvrsnim rješenjem kad je zemlja ograničena a razmatra se djelomična nadogradnja – dizalica topline + trenutni sustav.
Sustav s izvorom u tlu znači da se dugačko crijevo s petljom zakapa oko metar dubine ispod Vašeg imanja. Biti će potrebno iskopati velik dio imanja, stavljajući ga trenutno izvan uporabe.
Pri proizvodnji topline i tople vode i biranju prave veličine dizalice topline, uzmite u obzir svoje potrebe za toplom vodom i toplinske prijamnike.
Dizalica topline zagrijava radijatore i vlažne podove bez obzira na zahtijevanu temperaturu opskrbe. No, ako je opskrba toplinom manja od potrošnje, biti će potrebno manje energije što znači MAKSIMALNU efikasnost.
Uz grijanje i toplu vodu, za vrijeme vrućih ljeta, dizalica topline s izvorom u tlu može pružiti hlađenje unutarnjih prostora poznato kao pasivno i aktivno hlađenje.
Cirkuliranjem hladne tekućine u petlji dolazi do hlađenja pri trošku jednakom paru električnih žarulja. Ova tehnika se naziva pasivno hlađenje i može se koristiti sa svim dizalicama topline s izvorom u tlu.
COP (Koeficijent efikasnosti) izražava kapacitet dizalice topline za proizvodnju topline prema energiji potrebnoj za njeno izvlačenje. Na primjer, COP 4 znači da se s 1kW električne energije proizvede 4kW toplinske energije.
No, to nije čitava priča. Mjerenjem COP-a u specifičnim uvjetima testiranja, bez računanja potrošnje energije za sve komponente u sustavu (npr. protočne pumpe), mogu se dobiti vrlo dobre vrijednosti. No, mjerenje ne bi trebalo provoditi samo kako bi se podržao marketing proizvođača. Ono bi trebalo vama, vlasnicima kuća, dati točnu sliku koliko je dizalica topline efikasna tijekom vremena.
Veća dizalica topline košta više, no ima manje operativne troškove i obratno. Ispravno određivanje cijene će Vam dati optimalnu ravnotežu između ulaganja i operativnih troškova.
Instalacijom efikasne dizalice topline smanjuju se troškovi grijanja od 50-75% u usporedbi sa starim sustavom grijanja. Faktori koji utječu na izlazne rezultate uključuju stanje u kojem se nalazi kuća, sustav grijanja i vanjsku temperaturu – klimatsku zonu i trend u cijenama za vrstu energije koja se koristi.
Usporedite cijene: sve od ukupnih troškova za odmah spremnu instalaciju do isključivanja i uklanjanja starog bojlera. Jeftinije dizalice topline trebale bi imati dovoljan izlazni rezultat za udobno grijanje Vašeg doma. Izazovno niska kupoprodajna cijena može brzo biti anulirana višim operativnim troškovima.
Dizalica topline je dio čitavog sustava grijanja koji se sastoji i od sustava distribucije topline i izvora u tlu.
Obično bi dizalica topline trebala funkcionirati čitavu godinu i ne zahtijeva održavanje. Kad je servis s vremena na vrijeme nužan, važno je imati pouzdanog servisera. Uz ponuđeno jamstvo, nemojte se zavarati razdobljem pokrića nego provjerite što je njime pokriveno.
Upitajte za daljinsko upravljanje koje omogućuje povisivanje ili snižavanje temperature u Vašem domu putem interneta kad ste na putu kući nakon odmora ili poslovnog puta.